/ Reportáže

Maroc Histroric Rally 2019

Konec dobrý, všechno dobré. Tak by se ve zkratce dala popsat výprava posádky Jaroslav Petrásek – Radek Mareš, hájící barvy Duck rally Teamu, na Marroc

2019 – Duck Racing na všech frontách

20. 3. 2019 proběhla tiskovka, na které jsme představili plány našeho týmu pro sezonu 2019. Máte se na co těšit, protože jsme se rozhodli, že do toho šlápneme na všech frontách!

Teď na Barumce nebo už letos nikdy!

V rámci Star Rally Historic bude s číslem H23 opět hájit barvy týmu Duck Racing v AČR duo Jaroslav Petrásek – Otto Slezák. Zejména pro spolujezdce vozu Porsche 911S bude tato soutěž speciální, protože pojede na domácí půdě (stejně jako Petr Novák).

Waterloo po jihočesku v podání týmu Duck Racing v AČR

Jaroslav Petrásek s Ottou Slezákem dokončili alespoň první etapu, díky čemuž udrželi průběžnou třetí příčku v pořadí kategorie 2 MČR historických vozů. V sobotu bohužel i u jejich krásného Porsche 911 zklamala převodovka, takže museli i oni odstoupit.

Tým Duck Racing Veteran posiluje

S radostí oznamujeme že kolega Jaroslav Petrásek s jeho Posrche 911S, se kterým absolvoval nejen náročnou Rally La Carrera Panamericana ve třídě Historica B na skvělém 8. místě, posiluje náš tým Duck Racing Veteran. Více podrobností již brzy.

Carrera Panamericana končí, Štajf s Kačírkem jsou v cíli!

Sedm etap a více než 3000 kilometrů mají za sebou posádky při letošní La Carrera Panamericana, která vyvrcholila v mexickém Durangu. Obě české posádky dokázaly závod i letos pokořit, byť to bylo po náročnějším sledu událostí, než se očekávalo. Vojta Štajf s Vladimírem Zelinkou obsadili 4. místo v kategorii Historica A Plus a celkově skončili osmnáctí, Petr Kačírek s Jardou Jugasem pak byli desátí ve třídě Historica B a celkově se umístili na 58. příčce.

V etapě do Zacatecas Štajf opět na stupních, Kačírka zdržela převodovka

Předposlední etapa Carrery Panamericany s cílem v unikátním historickém centru města Zacatecas byla zpočátku znovu ve znamení mimořádně těsného souboje Vojty Štajfa s Američanem Lauberem, v jehož závěru si Lauber přece jen dokázal vybudovat určitý náskok. Petr Kačírek začal mimořádně slibně a soustředěně stoupal pořadím na pozicích obvyklých pro něj i jeho vůz, ovšem následně si postavila hlavu zaseknutá převodovka.

Také Guanajuato svědkem zlepšených výkonů Štajfa s Kačírkem

Pátá etapa Carrery Panamericany byla pro české fanoušky ve znamení ostrého souboje Vojty Štajfa s Alfou Romeo Američana Martina Laubera. Vojta etapu sice nevyhrál s rozdílem pouhých 3,3 sekundy, i tak ovšem u něj panuje spokojenost. Petr Kačírek zaznamenal dvě rozdílné poloviny dne – v té první se vrátil na pozice, které stabilně obsazoval v minulém ročníku – v té druhé znovu čelil obnoveným problémům s palivovým systémem.

Češi se derou vzhůru, Štajf vyhrál 4. etapu a i Kačírek zrychluje!

Přiklání se štěstěna konečně na stranu českého týmu? Po etapách plných smůly a technických potíží konečně „zacinkalo“. Obě naše posádky v pořádku dokončily etapu a Vojta Štajf v ní dokonce vyhrál svoji třídu Historica A Plus. Petr Kačírek se sice dál potýkal s nástrahami palivového systému, ale všechny vložky, jakož i celou etapu, zdárně dokončil a v jejím konci už předjížděl soupeře jednoho za druhým.

Blýsklo se po třetí etapě pro Štajfa s Kačírkem na lepší časy?

Třetí etapa letošní Carrery Panamericany zůstala v okolí Mexico City, konkrétně u historického města Toluca, v jehož centru, uprostřed davů vášnivých diváků si Vojta Štajf s Vladimírem Zelinkou nejen převzali medaili za dokončenou etapu, ale při večerním vyhlášení se postavili i na etapové pódium za třetí místo. Nebylo to však bez problémů… Trable s motorem naopak sužovaly BMW Petra Kačírka do té míry, že musel po absolvované první erzetě odstoupit. Mechanici tak měli na zkoumání příčin potíží více času a večer hlásili, že je závada odstraněna – Petr nejen že bude v soutěži pokračovat, ale mělo by to být už konečně v plném tempu!

I ve druhé etapě Carrery Panamericany Češi zápolí s technickými problémy, ale pokračují v závodě

Druhé dějství letošní Carrery zavedlo soutěžící, tak jako vloni, do Mexico City. nejdříve je ale čekala šestice horských erzet v okolí Oaxaky, na něž následoval dlouhý přesun do mexické metropole. Ani tentokrát se technické problémy oběma českým posádkám nevyhýbaly. Medaili za dojezd etapy si v historickém centru mexického hlavního města mohli na krk pověsit Vojta Štajf s Vladimírem Zelinkou.

Waterloo českého týmu v první etapě Carrery Panamericany…ale jedeme dál!

V prvním dějství Carrery Panamericany se od českého týmu štěstí odvrátilo. Ani jedna z našich posádek po technických problémech etapu nedokončila. Naštěstí předpisy Carrery Panamericany umožňují účastníkům se v další etapě do závodu vrátit a s penalizací, při níž ještě lze bojovat o slušná umístění…

Carrera Panamericana: nejen závodění, ale i logistický oříšek

Za každým úspěchem v automobilové soutěži stojí kromě výkonu soutěžní posádky i precizní práce realizačního týmu. Pokud se vydá do dalekého Mexika soukromý tým ze Střední Evropy, má na rozdíl od místních matadorů, plně se soustředících na vlastní závod, o pár starostí navíc. Lze bez uzardění říci, že účinkování na Carreře Panamerianě je logisticky a organizačně jedním z nejtěžších projektů v českém rallysportu. Každý člen týmu i týmové vozidlo mají v Mexiku své specifické úkoly – jejich činnost musí s ostatními do sebe zapadat, přesto si musejí žít vlastním životem.

Opona se zvedá, odjíždíme do Mexika!

„Přátelé, vítejte po roce zpět u nás na mexickém velvyslanectví! Rádi podpoříme snahu českých sportovců v motoristické soutěži Carrera Panamericana. přejeme vám úspěch!“ Slova hostitele tiskové konference La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Teamu, velvyslance Spojených států mexických v Česku pana Pabla Maceda byla výmluvná. Loučení před soutěží, stejně jako vloni, proběhlo v milé atmosféře na půdě mexického velvyslanectví v Praze i za účasti zástupce ministerstva zahraničních věcí pana Ivana Jančárka.

Odpočítávání začalo, technika pro Carreru Panamericanu je na cestě do Mexika!

Už jen méně než jeden měsíc zbývá do startu letošního ročníku soutěže La Carrera Panamericana. Po znamenitém debutu v loňském ročníku, při němž Vojtěch Štajf zvítězil ve třídě Historica A Plus a Petr Kačírek dojel čtvrtý v kategorii Historica B, se oba na Carreru vracejí s touhou po obhajobě nebo dokonce vylepšení loňského výsledku. Osvědčená, ale vylepšená technika už je na moři, pečlivě uložena do kontejneru, a cestuje do mexického přístavu Veracruz.

Auta z Panamericany na českých tratích: Bohemka na výbornou

Oba závodní vozy, jak Subaru Vojty Štajfa, tak i BMW Petra Kačírka, mají za sebou úspěšný start na exhibiční Rally Bohemia Legend, která se konala jako součást závodního víkendu při Bohemia Rally. Na českých silničkách v podhůří Jizerských hor předvedli oba piloti své vozy v plném lesku, v nových barvách, prozatím s rezervními motory a úspěšně vyzkoušeli hned několik nových prvků.

Duck Racing se na Bohemce trápil, ale i rozdával radost

Když se řekne Rally Bohemia, nejednomu motoristickému fanouškovi zaplesá srdíčko. Není se co divit, jedná se o jednu z nejtradičnějších, nejoblíbenějších a nejsledovanějších automobilových soutěží na české půdě.

České speciály pro Carreru Panamericanu se představí na Rallye Bohemia Legend 2015

Unikátní příležitost, totiž vidět oba automobily pro závod La Carrera Panamericana 2015 v akci a v plném závodním tempu, se naskytne fanouškům víkendové Bohemia Rally. V rámci vloženého exhibičního podniku Rallye Bohemia Legend diváci uvidí jak Subaru GSR Coupé Vojtěcha Štajfa, tak BMW 3,0 CS Petra Kačírka, samozřejmě již v designu pro nový ročník Carrery.

Česká cesta na Carreru Panamericanu opět odstartovala na Legendách

Tak jako vloni, byla i letos motoristická slavnost Legendy, konaná v prostorách léčebny v Praze-Bohnicích, svědkem představení české účasti na Carreře Panamericaně. Všechny tři vozy týmu, z nichž speciály Vojtěcha Štajfa a Petra Kačírka se poprvé českému publiku předvedly v novém barevném designu, byly slavnostně pokřtěny.

Druhá mexická štace na Carreru Panamericanu začíná na festivalu Legendy

Po veleúspěšné premiéře La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Teamu v ročníku 2014 se český tým chystá k účasti druhé. Vojtěch Štajf a Petr Kačírek vyjedou se svými závodními speciály po stopách Jaroslava Juhana s cílem navázat na skvělá umístění, když při mexické premiéře Štajf vyhrál svoji třídu a Kačírek ve své kategorii skončil čtvrtý.

La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team hostem slavnostního koktejlu mexické ambasády v Praze

Od triumfu českého týmu v závodě La Carrera Panamericana uplynuly už tři měsíce, ale jeho dozvuk ještě neutichl. Všechny tři posádky s díky přijaly pozvání do rezidence velvyslance Spojených států mexických v České republice pana Pabla Maceda ke slavnostnímu koktejlu, který mexický ambasador uspořádal exkluzivně na jejich počest a u příležitosti jejich úspěchu.

Projekt české účasti na Carreře Panamericaně získává ocenění Čin roku v rámci vyhlašování Zlatých volantů

Už 38. ročník motoristické ankety Zlatý volant se letos nesl ve znamení české účasti na Carreře Panamericaně. Vojtěch Štajf, Petr Kačírek i Jaroslav Petrásek si na pódiu převzali zvláštní ocenění za Čin roku z rukou obou dcer Jaroslava Juhana, herečky Evelyny Steimarové a její sestry Julie Juhanové. Celým večerem navíc spolu s Petrem Dufkem provázela přítomné obecenstvo Anna Polívková.

Zlatý večer motoristického sportu 2014

V úterý 16. prosince se v kongresovém sále Top Hotelu v Praze uskutečnil Zlatý večer motoristického sportu. V jeho rámci byly vyhlášeny výsledky 38. ročníku ankety Zlatý volant, 9. ročníku ankety Zlatá řídítka a 10. ročníku fotografické soutěže Zlaté oko.

Reportáže v TV

Televizní reportáže, které jsme avizovali v dřívějších novinkách, lze shlédnout v archivu jednotlivých televizí.

Češi dobyli slavnou Carreru Panamericanu 60 let po Jaroslavu Juhanovi

Po stopách Jaroslava Juhana, šedesát let poté, se vydal početný český La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team. Hned při své první účasti na slavné Carreře dokázal dojet se všemi třemi vozy do cíle 3500 kilometrů dlouhého závodu, k tomu dokázal Vojtěch Štajf proměnit vůbec první historickou účast vozu Subaru ve vítězství ve třídě Historica A Plus, přičemž Petr Kačírek a Jaroslav Petrásek skončili ve svojí kategorii Historica B na 4. resp. 8. místě.

Úspěch Čechů na Carreře Panamericaně: Štajf vítězí v hodnocení třídy, Kačírek jen těsně pod stupni vítězů

Hned napoprvé dosáhl český tým na horké mexické půdě v závodě La Carrera Panamericana výrazného úspěchu. Všechny tři vozy hned napoprvé soutěž dokázaly dokončit. Vojtěch Štajf zvítězil v klasifikaci třídy Historica A Plus a Petr Kačírek skončil čtvrtý v hodnocení třídy Hostorica B. Jaroslav Petrásek zajížděl i v sedmé etapě stabilně časy okolo 32. místa absolutně. Podrobnější výsledky se teprve dozvíme.

Štajf se vrací do hry o prvenství, i jeho největší soupeř zaznamenal ztrátu, Kačírek znovu v etapě nejlepším z Čechů

Šestá etapa La Carrera Panamericana zavedla závodníky do překrásného historického centra města Zacatecas, v němž loňská Carrera končila. Vojta Štajf vzal všechny rychlostní zkoušky točně, posílen vědomím, že jeho největší soupeř Raul Gonzáles je v jednotlivých vložkách techničtějšího charakteru porazitelný. Jenže i jeho potkaly technické problémy a po defektu olejového čerpadla musel Mexičan vynechat odpolední část soutěže. Čeká ho tedy podobná penalizace, jaká potkala Vojtu v etapě do Morelie. Její výši se však všichni dozvědí až ráno.

Štajf vrací úder na cestě do Guanajuata…

Den po smůlovaté cestě do Morelie bylo Subaru Vojty Štajfa znovu v plné kondici, ale činili se všichni čeští závodníci. Vojta vyhrál třídu Historica A Plus a na svého soupeře Raula Gonzalese po penalizaci stáhl 1:15 minuty. Nejlepší čas z našich jezdců měl však Petr Kačírek, jehož BMW se lepší etapu od etapy a dnes obsadil 18. místo absolutně a zároveň třetí ve třídě Historica B.

Štajfův útok na první místo zhatil zlomený hnací hřídel

Poslední zkouška dopolední sekce před servisní zónou bohužel pro dnešní den vystavila stopku Vojtovi Štajfovi a jeho Subaru. Porucha přední nápravy (zlomený hnací hřídel) vystavila stop na zbytek etapy a Štajfa se Zelinkou čeká penalizace a pravděpodobný propad pořadím. Vojtovy problémy poněkud zdržely i Petra Kačírka. Jarda Petrásek se naopak dnes do závodu vrátil a etapu absolvoval relativně bez problémů.

Deštivá druhá etapa Carrery: v Juhanových stopách se bojovníci nevzdávají!

Tolik vzestupů a pádů jsme dlouho nezažili, všechno je naštěstí se šťastným a dobrým koncem! Na začátku dne velké technické problémy na Porsche Jardy Petráska, na konci zase heroický výkon posádky Subaru Vojty Štajfa s prasklým táhlem plynu a do toho drakonické podmínky deště, mlhy a vysoké nadmořské výšky v reáliích nástrah velkoměsta Ciudad de México…

Třetí etapa s proměnlivým počasím i výsledky, Petrásek bude pokračovat!

Carrera Panamericana se zastavila nedaleko Mexico City. Toluca hostila cíl třetí etapy a její jižní a západní okolí nabídlo 13 rychlostních zkoušek, z nichž ta poslední byla zrušena pro déšť. Vojta Štajf a jeho Subaru si znovu vedli znamenitě, zatímco Petr Kačírek ztratil po technických problémech, odlišných v první i druhé polovině etapy…

První etapa Carrery: zběsilý úprk horami do Oaxaky

První etapa důkladně odkryla karty, jaký že závod vlastně Carrera Panamericana je. Celkem osm měřených úseků sice vytvořilo zhruba pětinu délky etapy, ale fakticky se musela etapa odzávodit po celé svojí délce. Časové intervaly jsou totiž neúprosné…

Slavnostní start na nábřeží ve Veracruz zahájil soutěžní část Carrery Panamericany 2014

Večerní startovní ceremoniál proběhl ve velmi slavnostním duchu. Na pódium promotéra soutěže Eduarda Leóna doprovodil i guvernér státu Veracruz pan Javier Duarte de Ochoa. Startovní rampou projeli s patřičnou slávou tisícovek přihlížejících nejen favorizované americké studebakery, ale I všechny tři speciály La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Teamu.

Čekání je u konce – Carrera startuje!

Jihomexický Veracruz a jeho kongresové centrum hostí základnu 27. ročníku La Carrera Panamericana. Početná členská základna českého týmu se 15. října sešla v depu týmu, kde mechanici už týden připravují trojici závodních speciálů, jež absolvovaly před večerním slavnostním startem na rampě ještě pětikilometrový rozřazovací prolog.

Anna Polívková na Carreře – „Vzpomínky na Jardu“

Jaroslav Juhan stanul jako první Čech na Carreře Panamericaně a Anna Polívková, jeho vnučka, se po šedesáti letech dostává tamtéž jako patronka prvního českého týmu. Symbolické spojení dědečka a vnučky nastává pomyslně v místech, kde Juhan aktivně závodil a zanechal nesmazatelnou stopu…

Poznejte tajemství designu helmy Vojty Štajfa pro Carreru Panamericanu!

Pohledný světlý design všech tří speciálů pro Carreru Panamericanu už všichni znáte – je dílem Pavly Moravcové a týmu z kreativní agentury Jean La Taupe z Prahy včetně celého komplexního grafického servisu. Méně už je ovšem vidět to, že podobného ztvárnění doznaly i závodní kombinézy jezdců a také helmy. Přilba Vojty Štajfa je toho příkladem. Design je ruční prací designera Josefa Hegenbarta z Chodova v západních Čechách. S Vojtou je pojí i láska k vozům Subaru. My se však zaměříme na jeho airbrush a na to, jak vznikla Vojtova přilba.

Tým pro Carreru se rozloučil tiskovkou na mexickém velvyslanectví

Slavnostní rozlučková tisková konference, kterou na půdě ambasády Mexika v Praze hostil velvyslanec Spojených států mexických v Praze pan Pablo Macedo za účasti ministra zahraničí ČR pana Lubomíra Zaorálka, ukončila období příprav na první českou účast v novodobé éře Carrery Panamericany. A to doslova – plná polovina výpravy odlétá do dějiště soutěže už ve středu ráno!

La Carrera Panamericana je přede dveřmi, vyrážíme!

Téměř dva roky příprav jsou u konce a La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team stojí na prahu první oficiální české účasti ve slavném mexickém závodě, jehož historie se začala psát už v roce 1950 a významnou stopu v její první epoše zanechal český rodák Jaroslav Juhan.

Poslední testy skončily a vozy pro Carreru putují v úložných kontejnerech směr Mexiko!

Den zúčtování nadešel. Ve středu 10. září se uzavřely dveře dvou velkých kontejnerů se vzácným nákladem v podobě tří unikátních závodních vozů a více než dvou tun doprovodného servisního materiálu, aby vytvořily zázemí pro historicky první českou účast v soutěži La Carrera Panamericana. Vozy i materiál je třeba poslat přes moře s předstihem, aby bylo vše připraveno pro vybalení těsně před startem slavné Carrery, už na mexické půdě v přístavu Veracruz.

Aktuální dění u týmu Duck Racing: balení na Panamericanu

Pražský tým Duck Racing zažívá nejen velice rušný podzim, ale celá sezona je podle šéfa týmu Petra Kačírka nejnáročnější, jakou kdy zažil. Jak v rally, tak i na okruzích však jezdci týmu Duck Racing bojují o tituly a k tomu všemu se šéf týmu Petr Kačírek připravuje na říjnovou mexickou soutěž La Carrera Panamericana.

Vozy pro Carreru se úspěšně představily tisícům fanoušků ve Zlíně

Zlínská Rally Village, spojená s už tradiční Star Rally Historic, která doprovází legendární Barum Rally, byla svědkem premiérové prezentace všech tří soutěžních speciálů La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Teamu. Návštěvníci mohli vidět nejen vozy i jejich posádky pro slavnou Carreru Panamericanu, ale také zcela nové zázemí pro týmové servisní zóny včetně speciálních stanů, označených kromě loga týmu také emblémy jednotlivých automobilek – Subaru, Porsche a BMW.

Všichni budou v Mexiku

Na třech frontách usiluje o vavříny Petr Kačírek, jezdec a šéf týmu Duck Racing. Zatímco na tuzemských okruzích a rallyových tratích má k nim hodně blízko, veliká výzva v daleké Střední Americe ho teprve očekává.

Karel Jirátko: Atmosféra Panamericany mě opravdu přitahuje, ale bude nová.

Tři vozy tří různých koncepcí, v nich tři piloti a tři navigátoři. Jen jeden z nich ale disponuje aktivní závodnickou zkušeností s vozy všech tří značek, které La Carrera Panamericana Czech Republic pro účast v mexickém závodu má. Karel Jirátko si v přebohaté závodnické kariéře zažil závodění v Subaru, BMW i Porsche, i když za úplně jiných okolností, ale všechny stály za to. Jak ale sám uvádí, Carrera bude pro něj zcela novou, unikátní zkušeností…

První závodní vůz pro Carreru Panamericanu slavnostně pokřtěn na festivalu Legendy

Pražský motoristický festival Legendy nabídl příznivcům motorismu příležitost setkat se s projektem první novodobé české účasti v mexickém závodu La Carrera Panamericana. První ze tří závodních vozů, které se v říjnu postaví na start mexického klání, Porsche 911S Jaroslava Petráska, byl za velkého zájmu přihlížejících slavnostně pokřtěn.

Jaroslav Petrásek: po stopách Jaroslava Juhana v klasickém Porsche!

Dobrodružství a adrenalin dostanou pro Jaroslava Petráska na letošní Carreře nový rozměr. Spolu s Vojtěchem Štajfem a Petrem Kačírkem se na slavný mexický závod vydá Petrásek po stopách slavného českého rodáka Jaroslava Juhana a jako Juhan povede speciál značky Porsche, byť poněkud mladšího data, než byly typy, s nimiž sám Juhan závodil…

Petr Kačírek: speciál BMW si ponecháme jen na Panamericanu!

Další z unikátních závodních vozů se rodí v dílnách La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Teamu. Petr Kačírek s Jaroslavem Jugasem usednou do zbrusu nově upraveného speciálu BMW CS 2800, pocházejícího z roku 1969. Vzácný stroj, typicky rozpoznatelný díky absenci středních sloupků karoserie, tak bude patřit k premiérám české účasti v náročném mexickém závodu.

Anna Polívková patronkou české účasti na Carreře Panamericaně!

La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team se sešel se svojí patronkou Annou Polívkovou díky pohostinnosti Centra zánovních ojetých vozů Autosalonu Klokočka v Praze-Řepích při společné photo session. Anna tak zahájila společnou jízdu s týmem po stopách svého dědečka Jaroslava Juhana, který byl průkopníkem účasti ve slavné epoše Carrery v první polovině 50. let minulého století.

Vojta Štajf uvede první Subaru na Carreru Panamericanu!

Sportovní manželství Vojtěcha Štajfa a značky Subaru trvá už velkou řádku let. Když mu definitivně uzrál v hlavě nápad české účasti na Carreře Panamericaně, bylo mu hned jasné, že značka Subaru musí být také u toho. Nejen pro Vojtu, ale i pro jeho Subaru Coupé bude Carrera 2014 účastí premiérovou…

La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team se představuje Po stopách Jaroslava Juhana!

Čtyři české posádky, čtyři závodní rally speciály staré čtyřicet a více let, proti nim jedna zaoceánská výzva – slavná La Carrera Panamericana, pořádaná v Mexiku každý rok v říjnu. Celková délka 3500 kilometrů v sedmi dlouhých etapách, v horku a vysokých rychlostech. Tedy kombinace, která sama o sobě znamená logisticky a organizačně jednu z nejkomplexnějších účastí českého motoristického týmu v zahraničních závodech. Vítejte na začátku nového projektu, plného velkých premiér! Dálkové soutěže, to není jen slavný Dakar nebo klasické Monte Carlo!