Rallye Šumava Klatovy 2024

O minulém víkendu odstartovala sezóna Mistrovství České Republiky v rally a to 58. Rally Šumava Klatovy 2024, kde náš tým Duck Racing reprezentovala se Škodou Fabií R5 posádka Černý Jan, nově navigovaný Dannym Perseinem. Po řádné přípravě na rally Tiefenbach, kde Honza zvítězil, se celý tým těšil na boje s českou rallyovou špičkou.

Na posádky čekaly ve čtvrtek a pátek dopoledne seznamovací jízdy. Už ty byly ztížené počasím, neboť z krásných letních teplot se ozvala opět zima a to na Šumavě znamená i sněhové komplikace. Nejvýše položená rychlostní zkouška Klepy měla jednu část zcela pod sněhem. Odpoledne byl naplánován shakedown, kdy se náš tým soustředil hlavně na test různých kombinací pneumatik. Honza zde ukázal, že naše starší Fabie v dobrých rukou je plně konkurenceschopná i mezi českou elitou s nejnovějšími závodními vozy. Ve večerních hodinách v Klatovech na náměstí proběhlo slavnostní představení posádek, kde byla přes nepřízeň počasí hojná účast fanoušků.

Start rally byl oproti běžným zvyklostem v sobotu později dopoledne, protože před soudobými vozy startovala ještě Historic Vltava rally s mnohými zahraničními účastníky. Již pro historiky byla zmiňovaná první rychlostní zkouška Klepy zkrácena, přes veškerou snahu pořadatelů o odklizení sněhu část tratě zůstala nesjízdná. Honza s Dannym zajeli na této RZ osmý nejrychlejší čas, výsledek mohl být mnohem lepší, ale naše posádka měla pomalý defekt a z toho vyplývala časová ztráta. Po první sekci se posunuli na 7 místo absolutně, kdy zajížděnými časy bylo vidět, že se mohou postupně posunout absolutní klasifikací výše. Po vyjetí závodních vozů z poledního servisu však ukázala rally svoji nejhorší tvář, na následky havárie jedné ze soutěžních posádek na první rychlostní zkoušce v nemocnici bohužel zemřela spolujezdkyně Alena Krejčíková. Pořadatelé z piety k pozůstalým a po domluvě s jezdci závody ukončili. Celý náš tým vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým. Z důvodu malého počtu odjetých km rychlostních zkoušek nebyly vydané konečné výsledky a body posádkám nebudou přiděleny.