Filip Kohn si přivezl ze Švédska cenné vítězství

Filip Kohn s Tomem Woodburnem si vyjeli při Rally of Scandinavia vítězství v poháru Fiesta Rally3 Trophy. Po prvenství na úvodním podniku v Maďarsku je jedenadvacetiletý jezdec na čele tohoto poháru.

V polovině června proběhl druhý závod poháru Fiesta Rally3 Trophy. Soutěžní posádky přivítalo Švédsko, konkrétně 2. Bauhaus Royal Rally of Scandinavia. A pokud se jedná o pohár Fiesta Rally3, tak tady rozhodně nemůže chybět česko – anglická dvojice Filip Kohn – Tom Woodburn. Soutěž byla rozdělena do dvou etap, kde bylo připraveno 16 rychlostních zkoušek s téměř 108 ostrými kilometry. Filip s Tomem měli ve třídě RC3 čtyři soupeře. „Rally Scandinavia bych přirovnal k světové soutěži v této krajině, kterou jsem jel vloni. Největší rozdíl byl samozřejmě v tom, že zimní Rally Sweden má kolem tratě sněhové bariéry. Nicméně erzety byly hodně rychlé a nebyl zde prostor pro nějakou chybu. Často se zde měnil charakter a grip trati. Byl to hodně těžký závod,“ představil v krátkosti soutěž příbramský jezdec.

Už čtvrteční shakedown naznačil, v jakém duchu by se mohl nést závod. Filip absolvoval dva průjezdy a nasadil takové tempo, že soupeři mu koukali pouze na zadní nárazník. To hlavní se ale mělo odehrát na ostrých erzetách. Soutěž odstartovala 2,2 km dlouhá zkouška a zde byl Kohn druhý. Lepší byl pouze Francouz Tristan Charpentier, který našeho jezdce porazil o jednu vteřinu. V pátek byly na pořadu čtyři měřené zkoušky po dvou průjezdech. I 2.RZ vyhrál Francouz, třetí pro změnu Turek Kerem Kazaz. Rozdíly mezi jednotlivými posádkami byly minimální. No a pak už začali úřadovat Filip s Tomem. Nejrychleji odjeli dvě po sobě jdoucí erzety a v polovině první etapy byli průběžně druzí se ztrátou jedné vteřiny na Charpentiera. Druhé kolo stejných erzet vyšlo lépe pro Kohna, tedy pokud se týká časů. V polovině soutěže měl jedenadvacetiletý mladík náskok 3,2 vteřiny. „První etapa byla z našeho pohledu dobrá. Sváděli jsme pěkné boje s Francouzem Charpentierem, který jel velice pěkně. Tyto těsné souboje mne hodně baví a já si je užíval. Rozdíly mezi námi byly na jednotlivých zkouškách minimální. Na jedné erzetě zapršelo a tady jsme našemu soupeři naložili,“ zhodnotil první etapu Filip Kohn. Pokud Filip hovoří, že naložil soupeři, pak to bylo „obrovských“ 4,4 vteřiny. To byl totiž největší rozdíl mezi prvními dvěma jezdci v erzetě.

Druhá etapa měla v harmonogramu osm rychlostních zkoušek a mezi nimi i tu nejdelší z celé soutěže – 20,2 km dlouhou RZ Lungsund. Francouzský jezdec se rozhodně nechtěl vzdát a připsal si tři vyhrané zkoušky. Kohn s Woodburnem ví, kdy zatáhnout, a to se stalo právě na nejdelší zkoušce. Ke svému náskoku na čele přidali kluci z této zkoušky dalších krásných šest vteřin. To svědčí o velké vyrovnanosti prvních dvou posádek. Filip Kohn si pak zkušeně pohlídal vedoucí příčku a v průběhu druhé etapy zaznamenal pět nejrychlejších časů. „V sobotu jsme měli za úkol udržet Francouze za zády. Opět to bylo o desetinky vteřin. Na nejdelší zkoušce jsme zatáhli a vytvořili si větší náskok, který jsme si v odpolední části rally pohlídali. Rozhodně to nebylo o tom, že bych mohl nějakou část erzety vypustit. Charpentier pořád tlačil a nutil nás jet stále naplno. Nakonec jsme zvítězili o jedenáct vteřin, což je nejtěsnější rozdíl, s jakým jsem doposud zvítězil. Auto bylo od Michala Lanka opět skvěle připravené, za což mu patří mé velké děkuji. K dobré pohodě v týmu pomohl i předzávodní test, kde všechno do sebe perfektně zapadlo. Ostatně celý závod byl v poklidu,“ podělil se o dojmy v cíli Filip Kohn. Posádka Filip Kohn – Tom Woodburn zvítězila ve třídě RC3, skupině ERC3 a po triumfu v Maďarsku si připsala do hodnocení poháru Fiesta Rally 3 Trophy plný počet bodů i ve Švédsku. V absolutní klasifikaci dosáhli kluci na 17. příčku.

Za necelé tři týdny čeká na naši posádku další evropská rally. Půjde opět o šotolinový závod, kdy se Filip s Tomem mezi 5. a 7. červencem představí na Delfi Rally Estonia. „Nyní mne čeká další šotolina, tentokráte v Estonsku. Soutěž bude hodně podobná té švédské. V loňském roce jsem v Estonsku startoval, takže mám představu, co mě tady čeká a já se budu snažit zužitkovat nasbírané poznatky. Trošku mě mrzí nižší počet startujících v poháru. Jsem rád za každého nového kluka, který tam startuje. V Estonsku by měl být přihlášený Romet Jürgenson, se kterým jsem se letos potkal v Chorvatsku. V dubnu estonský jezdec vyhrál světovou soutěž v kategorii WRC3 a já se těším na souboje s ním. Na startu by neměl chybět ani náš poslední soupeř Charpentier, takže to budou jistě hodně výživné závody. A pomalu se blíží i závod v Česku. Termín Bohemia rally již buší na vrata a já v Mladé Boleslavi budu startovat se Škodou Fabia RS Rally2. Je asi zbytečné říkat, že čeští fanoušci dokážou skvěle podpořit, a na to se moc těším,“ prozradil nadcházející program příbramský mladík.