17. Agrotec rally Hustopeče 2022

V rámci Mistrovství České republiky v rally se o minulém víkendu jel další závod, tentokrát na Moravě, Agrotec rally Hustopeče. Na startu této oblíbené soutěže mezi vinicemi nechyběla ani naše Škoda Fabie R5, za volantem s Petrem Kačírkem navigovaný Petrou Řihákovou. Oba si zde chtěli „vyřídit účty“ z loňského ročníku, kdy v pátek Petru zradily záda a museli v polovině etapy odstoupit, v sobotu potom v rámci superrally sice pokračovali, ale v poslední rychlostní zkoušce vyletěli z tratě do koňského výběhu a zastavil je až betonový plot.

V pátek dopoledne čekaly posádky ještě seznamovací jízdy, po obědě se jel shakedown a v podvečer už byl start rally. Naše Fabie R5 byla skvěle připravená, Petr si vyzkoušel jen drobné změny v nastavení vozu. Celkově byla posádka s shakedownem spokojená a tedy i dobře naladěná na start rally. V šest večer odstartovala do závodu první posádka, většina posádek stihla první sekci ještě za světla. To bylo dobré i pro naši posádku, která si mohla v klidu „osahat“ rychlostní zkoušky, hlavně šotolinové úseky. Pro Petra to byl teprve druhý start na této soutěži a přeci jen šotolina na asfaltovém podvozku je něco úplně jiného, než na co je Petr zvyklí ze závodů v arabských emirátech kde startuje se šotolinovým speciálem. Do prvního servisu přijela naše posádka v nabitém startovním poli na 23. místě a v rámci svých soupeřů si vedli dobře. Před nimi ovšem byla noční sekce, na kterou si Petr příliš nevěřil. Noční rychlostní zkoušky jsou náročné samy o sobě, natož ještě zmiňované šotolinové úseky, kde díky vozu startujícím před vámi jste jako v mlze díky rozvířenému prachu. Petr s Petrou se s tím sportovně poprali, také ostatní soupeři měli problém se špatnou viditelností, a tak klesli po noční etapě pouze o jednu příčku níže, tedy na 24. místě.

V sobotu čekaly posádky ještě dva průjezdy třemi rychlostními zkouškami v celkové délce zhruba 80 km. Byl tedy ještě prostor zabojovat a posunout se o kousek výše absolutním pořadím. Po dlouhé noční etapě se startovalo až v deset hodin a podsádky čekal ještě 45 minutový servis. Hned na první dopolední rychlostní zkoušce naše posádka díky drobné chybě v rozpisu ocitla na chvíli mimo trať a ztratila tím cenných 15 vteřin a propad o dvě místa níž v celkovém pořadí. Cíl na zbytek soboty byl tedy jasný, dohnat noční a dopolední ztrátu, pěkně se svést a pokusit se zabojovat o první dvacítku absolutně. Tak se také stalo, všechny další rychlostní zkoušky byly již bez chyb a v dobrém tempu, Fabie se startovním číslem 27 se tedy posouvala s každou odjetou erzetou o místo absolutním pořadím nahoru. Nakonec i díky několika chybám soupeřů se podařilo naší posádce obsadit pěkné absolutní 19. místo v cíli a 11. místo ve třídě. Děkujeme mechanikům z dílny Pavla Janouška za dobře připravenou Fabii. Poděkování patří také partnerům, bez kterých by účast nebyla možná.