Tři české posádky na La Carrera Panamericana – po stopách Jaroslava Juhana

14. 6. 2014


Tři soutěžní posádky na třech historických vozech tří značek – to vše v jednom velkém týmu se společným cílem – účast na soutěži La Carrera Panamericana 2014 v Mexiku, nositelce nejlepších tradic světového motorsportu.

V říjnu 2014 vyvrcholí několikaletý projekt příprav na historicky první účast samostatného českého týmu na slavné mexické soutěži, která je poslední klasickou soutěžní jízdou na světě, jež se nadále jezdí podle původních tradic. Účast La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Teamu navíc upomíná na původní období Carrery v 50. letech a působení slavného českého rodáka Jaroslava Juhana, který v této soutěži nejen sám úspěšně startoval, ale přitáhl k ní i značku Porsche, která pak název Carrera převzala do názvosloví svých elitních modelů.

Trojice pilotů soutěžních vozů, které nesmí být mladší než z roku 1972, povede na Carreře zajímavé speciály tří značek. Vojtěch Štajf, mistr republiky v automobilových soutěžích v kategorii produkčních vozů, po léta úspěšně reprezentující značku Subaru, uvede na Carreře unikátní soutěžní verzi modelu Subaru Coupé z roku 1972. Půjde o vůbec první účast této japonské značky v historii závodu. Automobil se v kontinentální Evropě nikdy masově neprodával a soutěžní vůz bude jedním z nemnoha kusů, individuálně dovezených do Evropy. Soutěžní skvost vzniká v týmových dílnách důkladnou repasí z původního vraku! Jaroslav Petrásek se na Carreře představí za volantem vozu Porsche 911 S, tedy se značkou, již na Carreru přivedl právě český rodák Jaroslav Juhan. Petr Kačírek, který na středoevropských okruzích úspěšně závodní se speciálem značky BMW, povede na Carreře vůz BMW CS 2800 z roku 1969. Ceněný model bude přestavěn do soutěžní specifikace a rovněž vzniká důkladnou přestavbou z původně velmi opotřebovaného kusu.

K trojici pilotů v náročném závodu patří i trojice zkušených navigátorů. Vedle Vojtěcha Štajfa usedne ostřílený kopilot Vladimír Zelinka, vedle Jaroslava Petráska legenda mezi českými navigátory Karel Jirátko a vedle Petra Kačírka Jaroslav Jugas. Celý realizační a technický tým v čele se šéfmechanikem Pavlem Janouškem, provádí nejen stavbu všech soutěžních vozidel, ale čeká jej důkladné testování speciálů na okruhu i mimo něj a zejména doprovod týmu při říjnovém klání, které bude pravděpodobně nejkomplexnější a logisticky nejnáročnější účastí českého týmu na podobné akci v historii českého motorsportu!

Historie rallye, která se v původní podobě konala v letech 1950-1954 na oslavu otevření transmexické severojižní dálnice a v roce 1988 byla obnovena, je nerozlučně spjata s významným českým podnikatelem a automobilovým závodníkem Jaroslavem Juhanem, jehož jméno mělo zůstat po emigraci v 50. letech minulého století navždy zapomenuto. Juhan sám se Carrery zúčastnil dvakrát za volantem vozu Porsche, ale byl účastníkem i několika ročníků závodu na 24 hodin v Le Mans. Juhanovou vnučkou je česká herečka Anna Polívková, která přijala roli patronky týmu a bude jej při účasti v Mexiku doprovázet.

La Carrera Panamericana Czech Republic Rally team představuje svůj unikátní projekt na významném motoristickém festivalu Legendy, který připomíná návštěvníkům motorismus v celé jeho všestrannosti – tu také náš tým zosobňuje. Nad účastí týmu na legendární Carreře převzal záštitu jeho excelence velvyslanec Spojených států mexických v České republice pan Pablo Macedo Riba a jsme potěšeni, že představení projektu na Legendách budou přítomni i promotér Carrery pan Eduardo "Lalo" León a ředitel závodu pan Carlos Cordero.

Celý tým nyní čeká náročná dostavba soutěžních speciálů, jejich kvalitní testování a pak už slavnostní odjezd do Mexika na sklonku léta. Rallye La Carrera Panamericana se uskuteční v termínu od 17. do 23. října 2014 a v sedmi etapách překonají účastníci vzdálenost přes 3000 kilometrů mezi mexickým přístavem Veracruz a městem Durango. Během soutěže se posádky i jejich doprovody budou pohybovat v nadmořské výšce i přes 3000 metrů. Rallye se pravidelně účastní více než stovka posádek z celého světa.

Sdílejte s námi naše nadšení!

Tisková konference

La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team

14.6.2014

Jiří Vintr

Media manažer týmu

media@panamericanarally.cz


2011 © Duck Racing       web: DATOR3      design: BcA. Jana Rennerová