I ve druhé etapě Carrery Panamericany Češi zápolí s technickými problémy, ale pokračují v závodě

18. 10. 2015


Druhé dějství letošní Carrery zavedlo soutěžící, tak jako vloni, do Mexico City. nejdříve je ale čekala šestice horských erzet v okolí Oaxaky, na něž následoval dlouhý přesun do mexické metropole. Ani tentokrát se technické problémy oběma českým posádkám nevyhýbaly. Medaili za dojezd etapy si v historickém centru mexického hlavního města mohli na krk pověsit Vojta Štajf s Vladimírem Zelinkou.

Etapa začínala zamračeným počasím a tak jako vloni, končila v dešti. Ani nevlídné podnebí ale neodradilo ohromné davy fanoušků, kteří se v mexické metropoli přišli na dojezd soutěžících podívat. Na český tým mezi nimi čekali i zástupci českého velvyslanectví a agentury CzechTourism, která nás i v letošním roce podporuje.

Vojtova pouť druhou etapou začala klasicky dobrými časy, ale technika si postavila hlavu i tentokrát: "Mělo by se asi závodit jen dopoledne, protože dopolední sekce nám tu vycházejí, zatímco v těch odpoledních máme smůlu. Dnes nám odešla jedna zapalovací cívka a auto začalo jet v odpoledních erzetách jen na tři válce. Dokázali jsme zkoušky dokončit, ale časová ztráta, která z poruchy vyplývala, bude asi dost markantní," hodnotí Štajf.

A to čekalo posádku červenobílého Subaru GSR Coupé ještě 260 kilometrů dálničního přesunu do Mexico City. V hustém provozu, který protínal i další velké mexické město Pueblu a před Mexico City překonávala dálnice ještě jeden horský masív, měla posádka na celou vzdálenost časový limit pouhé tři hodiny! "Auto bylo schopné jet maximálně stovkou a do kopce rychlostí 60-70 km/h, takže průměrná rychlost 80 km/h byla opravdu tvrdým soustem. Ale zvládli jsme to o pár minut a časový limit jsme naštěstí stihli. Zdá se, že nám po loňském extempore s prasklým lankem pedálu plynu tento úsek není souzen. Mechanici znovu budou mít spoustu práce, aby auto zítra do Toluky podalo očekávaný výkon, k tomu dělají znovu na Petrově voze. Letos nás trápí nějaký elektrický šotek, musíme se ho zbavit," uzavírá Vojta.

Také pouť Petra Kačírka s Jaroslavem Jugasem není bez poskrvny. Celonoční práci mechanici sice zvládli a rezervní motor ráno nastartoval. Ve vysokých nadmořských výškách ovšem ani jeho instalace nepomohla. "Bohužel, ani dnes jsme si medaili za dokončenou etapu na krk nepověsili. Stále laborujeme s nastavením sání, ve vysokých nadmořských výškách motor nemá optimální přísun kyslíku, zahltí se a zhasne. Mechaniky dnes čeká další bezesná noc. Na agregátu měníme znovu všechno, co se vyměnit dá a zítra chceme do Toluky pokračovat," řekl Petr v cíli.

Třetí etapa s cílem ve městě Toluca bude sice dlouhá pro soutěžní posádky, ale doprovody po několika bezesných nocích naštěstí tak daleko nemusejí. Toluca leží poměrně blízko mexické metropole směrem na západ a rychlostní zkoušky jsou situované v jejím okolí. Mezi Mexico City a Tolukou ovšem leží třítisícový horský průsmyk, a tak si motory nejen všech závodních strojů znovu pořádně "dýchnou".

Praha, 18.10.2015
La Carrera Panamericana Panamericana Czech Republic Rally Team
Jiří Vintr
Tel.: 604 808 817
media@panamericanarally.cz
http://www.panamericanarally.cz


2011 © Duck Racing       web: DATOR3      design: BcA. Jana Rennerová