Těsné vítězství v Emirátech pro Duck Racing

12. 3. 2021


Před dvěma týdny se konal druhý závod rallyového šampionátu UAE ,,Rally Umm Al Quwain,, a na startu nechyběla posádka týmu Duck Racing ve složení Petr Kačírek a Petra Řiháková s týmovou Škodou Fabií R5.

Rallyové mistrovství se v této středně-východní pouštní zemi skládá celkem z pěti jednodenních závodů na nezpevněném povrchu, nikoliv ale přímo v dunách jako desert závod, nýbrž na uježděných šotolinovo-písečných cestách na kraji pouště. První tři závody se konají na začátku roku v prvních měsících, následuje 7 měsíců letní pauza a závěrečné dva závody uzavírají sezónu v listopadu a prosinci.

Petr Kačírek zde startuje již šestým rokem a celý tým tak vyplňuje těmito závody zimní pauzu v Evropě, kde se od listopadu do března, kromě Mistrovství světa WRC, žádné soutěže nekonají.

V minulých letech tým nasazoval do závodů soutěžní vůz Subaru Impreza, avšak s přechodem na nové náčiní doma v Česku v podobě špičkové Fabie R5 se tato stala i zde jasnou volbou.

První závod s tímto vozem v loňském roce při Rally Al Dhaid znamenal rovněž první absolutní vítězství Petra Kačírka s Petrou Řihákovou a celého týmu v rallyových soutěžích, bohužel však to byl zároveň z důvodů koronavirových restrikcí závod poslední. Vše tedy začalo nanovo až tento leden a věříme, že letošní sezóna se odjede bez komplikací. V prvním závodě před měsícem musela naše posádka ještě vzít za vděk loňskou Imprezou, protože Fabie se zdržela na lodi cestou z Evropy, ale bylo z toho nakonec 5.místo absolutně a 3. ve tříde N. Do druhého závodu již nastoupil Petr s Petrou v plné parádě s vozem, který zde v Emirátech poutá velkou pozornost. Na rozdíl od Česka, kde je na startu soutěže takovýchto závoďáků třeba 25, zde v UAE jsou na stratu dva nebo tři…

Největšími soupeři naší posádky jsou pravidelně šejk Al Quassimi a Venda Kopáček. První je pořadatel a zároveň největší sponzor místního šampionátu, který vyniká hlavně zkušenostmi a skvělou znalostí tratě (kterou sám připravuje), druhý je zkušený český jezdec těžící ze svého mládí a tudíž odvahy a rychlosti a který s Duck Racingem spolupracuje již řadu let. Porazit tyto dva soupeře znamená pro naší posádku využít maximálně potenciál speciálu R5 a odjet závod bez jediné chyby. Jedině tak se dá vyhrát.

Závod byl tentokrát rozložen do šesti rychlostních zkoušek, kdy vždy po odjetí dvou následoval hodinový servis. Na rozdíl od Evropy, kde v tomto čase uhodily třeskuté mrazy, se zde vše odehrávalo za příjemných 25 stupňů. Hned na začátku měl smůlu Kopáček, kterého ještě před startem první erzety zradila převodovka. Její opravou se dlouho zdržel a vrátil se zpět až v závěru závodu samozřejmě bez šance na dobrý výsledek. V boji o prvenství tak zůstal jen Kačírek a Al Quassimi, ostatní posádky od začátku trochu zaostávali a jeli o třetí místo. Po první etapě, tedy dvou odjetých zkouškách vedla naše posádka o 3 vteřiny před tou arabskou a bylo jasné, že místní matador se jen tak nevzdá. Po hodinovém servisu vyrazili posádky do druhé etapy a hned na její první rychlostní zkoušce, po chybě Kačírka který minul odbočení, šel do čela s náskokem 6 vteřin šejk Al Quassimi. Češi museli přidat a vyvarovat se chyb. Zdravě naštvaní sami na sebe zabrali a na dalším měřeném úseku nadělili arabským kolegům 16 vteřin, což znamenalo před poslední etapou vedení o 10. V servisu bylo cítit, že všichni fandí a drží pěsti naší posádce, protože Al Quassimi zde jinak vyhrává vždy a všude, takže pro místní byla naše rychlá Fabia R5 vítaná změna. V první zkoušce poslední třetí etapy dostal od nás šejk naloženo dalších 6 vteřin a zdálo se být rozhodnuto. Vědomi si náskoku 16 vteřin na posledních měřených 12 km pojala naše posádka tuto erzetu až příliš bezpečně a opatrně a málem se to vymstilo. Al Quassimi musel svojí Imprezu málem přetrhnout vejpůl, využil určitě všechny možné drobné zkratky na trati a díky tomu vyhrál poslední rychlostku o 14 vteřin. Nakonec to tedy dopadlo dobře a bylo z toho těsné vítězství o 2 vteřiny. Naši měli radost a oddychli si, arabští soupeři byli smutní, spíše tedy naštvaní… Petr Kačírek s Petrou Řihákovou, Škoda Fabia R5 a celý Duck Racing team tedy získali druhé absolutní vítězství na Arabském poloostrově a už se těší na další závod, který se koná následující týden na ,,domácí,, půdě v Ras Al Khaimah.

Díky shodě náhod pobýval v Emirátech v termínu závodu jeden z našich nejlepších sportovních fotografů Petr Frýba, a protože ho s Petrem Kačírkem pojí dlouholetá spolupráce při okruhových závodech, nemohlo to dopadnout jinak, než že se chopil přístroje a celý průběh soutěže nafotil. Malou ukázku jeho práce najdete v příloze, myslíme si, že fotky jsou dokonalé.

Děkujeme našim partnerům za jejich podporu a jsme rádi, že nám fandíte.


Duck Racing team


2011 © Duck Racing       web: DATOR3      design: BcA. Jana Rennerová